Man kan lære meget om sit team ved et mødebord.
Men nogle gange lærer man mere, når man rejser sig fra stolen.
Hvordan fordeler I rollerne, når en opgave skal løses?
Hvem tager hurtigt styringen?
Hvem vil først have overblik?
Hvem får alle med?
Og hvem får øje på den detalje, resten overser?
På Kyst- og Fjordcentret kombinerer vi arbejdet med persontypeprofiler med praktiske øvelser.
Formiddagen byder på fagligt oplæg og øvelser, hvor teorien bliver koblet til jeres egen hverdag. Vores certificerede instruktør hjælper jer med at sætte ord på de forskellige måder, I reagerer, kommunikerer og løser opgaver på.
Efterfølgende kan I fortsætte dagen omkring bålet, hvor I sammen tilbereder frokosten, og bruge eftermiddagen på teamopgaver i naturen.
Eller I kan bruge vores mødefaciliteter til jeres eget interne møde og tage dagens nye perspektiver med ind i arbejdet.
Det er personaledagen, hvor fagligt indhold, fællesskab og natur hænger sammen.
Og måske tager I hjem med en lidt større forståelse for, hvorfor kollegaen gør tingene på en helt anden måde end jer selv.
#teamudvikling #persontyper #personaledag #samarbejde #kommunikation #teambuilding #KystogFjordcentret
